niedziela, 9 grudnia 2012

Kasza? Tak, poproszę!


Czy lubicie kaszę? 
Kasza lata swojej świetności miała już dawno za sobą, kiedy to nagle, dzięki rozpowszechnieniu trendu kuchni regionalnej, czy też zdrowego żywienia, wróciła ona na nasze talerze, i jest bardzo na topie!

Co to takiego kasza?
Kasza to przeważnie rozdrobnione, pozbawione łuski nasiona zbóż. Z racji tego, że mają dużo skrobi, są bardzo odżywcze, a dopiero w XVIII wieku wyparły je ziemniaki, a teraz powracają do naszego menu.

Jest wiele rodzajów kaszy, nie zawsze wiadomo co z czym i dlaczego, wiec postaramy się przedstawić kilka tych podstawowych i najczęściej spotykanych.

Zaczynamy!


KASZA JĘCZMIENNA


Kasza jęczmienna to chyba najpopularniejsza kasza w Polsce, na kaszę jęczmienną przypada tutaj blisko 70% produkowanych kasz. Pozyskiwana jest z jęczmienia.
Są trzy typy tejże kaszy: pęczak, perłowa i łamana. Kasze jęczmienne powinny być jasnoszare z odcieniem zielonkawym lub żółtawym.
To dobre źródło witaminy PP[niacyny], która skutecznie obnża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia wygląd skóry. Zapobiega też zaparciom, bólom brzucha, zaburzeniom trawienia.
Najczęściej podawana jest ona jako przystawka do mięs pieczonych, gdyż doskonale komponuje się z ich sosami.

                                                                                            źródło: www.ilewazy.pl

KASZA GRYCZANA

Jak sama nazwa wskazuje jest ona wytworzona z gryki. Zawiera dużo białka, węglowodanów i składników mineralnych. Białka tej kaszy są cenniejsze niż białka zbóż i zbliżone odżywczo do białek roślin strączkowych. Potrawy z kaszy gryczanej rozgrzewają, hamują biegunki i… zmniejszają obfitość miesiączki, drogie Panie:) .

                                                                                           źródło: www.ilewazy.pl



KASZA MANNA


Ta popularna drobnoziarnista kasza otrzymywana z pszenicy. Zawiera niewiele błonnika oraz witamin, lecz bardzo dużo skrobi. Najczęściej stosowana jest ona dietach małych dzieci oraz osób z nadwrażliwością układu pokarmowego. UWAGA! Jest ona niedozwolona w dietach bezglutenowych!
Kaszkę manną można przygotować jako zupę mleczną, budyń lub jako zagęszczacz np. w zupach, ciastach.
O dobrej jakości kaszy mannej świadczy biała barwa, o lekko żółtawym odcieniu.

                                                                                            źródło: www.ilewazy.pl

KASZA JAGLANA

Kasza jaglana powstaje z łuskanego prosa. Ma znacznie mniej błonnika niż inne kasze, a jej skrobia jest znacznie delikatniejsza niż np. w kaszy jęczmiennej. Nie zawiera glutenu!
Szczególnie nadaje się dla małych dzieci, alergików i bezglutenowców.
Zawiera krzemionkę, która ma bardzo dobry wpływ na stawy, wygląd skóry, włosów i paznokci.
Ugotowana na sypko to znakomity dodatek do duszonych mięs, ale z powodzeniem nadaje się także do zapiekanek, zup czy też kleików.

                                                                                        źródło: www.ilewazy.pl

KASZA KUKURYDZIANA

Produkowana jest ona, jak sama nazwa wskazuje z kukurydzy. Ma lekko gorzkawy smak. Dostarcza błonnika, witamin B1 i PP oraz beta-karotenu. Dodaje się ją do gulaszów i zup, oraz jako dodatek do zapiekanek.
Największą popularność ma ona w Ameryce Środkowej i Południowej, gdzie robi się z niej pyszne tortille i placki. Jest ona także składnikiem włoskiej polenty czy też rumuńskiej mamałygi.

                                                                                              źródło: www.ilewazy.pl

KUSKUS

Ta coraz bardziej popularna w Polsce kasza łączy w sobie cechy kaszy i makaronu.  Ma ona postać malutkich okrągłych ziarenek, otrzymywanych z pszenicy twardej. Kuskus gotujemy na parze, nad gotującym się mięsem lub warzywami, albo zalewając odrobiną wrzątku. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki. Podaje się go z różnymi dodatkami, oryginalnie z baraniną, ale doskonale pasuje do różnych mięs oraz warzyw. Dobrze komponuje się także z rybą lub jako składnik sałatek.

                                                                    źródło: www.ilewazy.pl





A teraz czas na przepis z wykorzystaniem kaszy - wybrałyśmy kuskus.

Orientalne TABULI

SKŁADNIKI:

2 pęczki natki pietruszki
3 gałązki mięty
3 pomidory
mała cebula lub dymka
2 łyżki oliwy z oliwek
cytryna
2 szczypty soli
pieprz do smaku
5-6 łyżek kaszy kuskus


Natkę pietruszki i miętę dokładnie płuczemy i osuszamy. Siekamy bardzo drobno i wrzucamy do miski.

Umyte pomidory kroimy w drobną kostkę i razem ze sokiem przekładamy do miski z ziołami. Dodajemy drobno posiekaną cebulę lub dymkę i solimy do smaku. Mieszamy, zasypując kaszą kuskus. Odstawiamy na około 20 minut. Kuskus wchłaniając soki z warzyw i składników stanie się miękki. Na sałatkę wyciskamy sok z cytryny, dodajemy oliwę z oliwek i pieprz do smaku. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. Przed podaniem dekorujemy cytryną. Serwujemy jako sałatkę lub dodatek do pieczonych mięs. 




Smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca




niedziela, 2 grudnia 2012

Hiszpańska wariacja na temat omletu czyli warzywna Frittata


Czy ekologiczne gotowanie kojarzy Wam się z zostawianiem niezłych sumek w specjalnych sklepach ze zdrową żywnością?  Nic bardziej mylnego! Do tego, aby być eko w kuchni niepotrzebne są wymyślne składniki. Zobaczcie co można wyczarować z tego, co zawsze znajdziemy w naszej lodówce, albo przynajmniej na pobliskim ryneczku. ;)


Frittata

Składniki:
3 jajka z ekologicznego chowu (oznaczone numerem 0)
2 ziemniaki
Marchewka
Cebula
Czerwona papryka
5 dużych pieczarek
1 łyżeczka słodkiej papryki
½ łyżeczki papryki ostrej
Odrobina oliwy z oliwek (do smażenia)

Przygotowanie:
Ziemniaki gotujemy (może być w mundurkach). Po ostudzeniu kroimy w drobną kostkę lub plasterki. Pieczarki, cebulę i marchewkę obieramy, kroimy w cienkie plasterki. Paprykę kroimy w paseczki.
Na patelnię (warto wybrać taką średniej wielkości, aby można było przykryć ją talerzem, odwróconym do góry dnem) z rozgrzaną oliwą wrzucamy ziemniaki, smażymy  aż się podpieką. Następnie dorzucamy pieczarki i smażymy do momentu aż wyparuje z nich woda. Dodajemy pozostałe warzywa, z pewnym odstępem czasowym, w następującej kolejności: marchew, cebula, papryka. W międzyczasie roztrzepujemy jajka i doprawiamy słodką i ostrą papryką w proszku. Kiedy już warzywa się podpieką, zalewamy wszystko masą jajeczną, doprawiamy solą i pieprzem, i czekamy aż się zetnie. Następnie przykładamy do patelni talerz (do góry dnem) i odwracamy naszą fritattę, żeby zsunąć ją z powrotem na patelnię i usmażyć z drugiej strony.

Tak przyrządzone danie może być nie tylko smakowitym śniadaniem, ale podane na przykład z surówką może stanowić zdrową alternatywę dla klasycznego, ciężkiego, polskiego obiadu.



Smacznego życzy ekipa Zielonego Widelca!

piątek, 30 listopada 2012

Pasta i basta!

W dzisiejszym przepisie wykorzystamy pełnoziarnisty makaron, który jest o niebo zdrowszy od typowego zapychacza, czyli makaronu białego. Kiedy kupujemy makaron powinniśmy zwracać uwagę na jego skład, dwa najważniejsze składniki zdrowego makaronu to mąka durum i semolina. Pełnoziarnista pasta dostarcza nam także błonnika potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Składniki na 2 osoby
200g makaronu pełnoziarnistego świderki
15 dkg boczku wędzonego
2 łyżki śmietany 18%
50g gorgonzoli
2 ząbki czosnku
1 opakowanie szpinaku typu baby 
sól, pieprz

Makaron gotujemy al dente. Na patelni teflonowej bądź ceramicznej podsmażamy boczek bez dodatku tłuszczu. Do usmażonego boczku wrzucamy szpinak, 2 ząbki czosnku pokrojonego w płaty. Gdy szpinak już się udusi dodajemy 2 łyżki śmietany oraz ser gorgonzola, doprawiamy solą i pieprzem.

Sacznego życzy Ekipa Zielonego Widelca

sobota, 24 listopada 2012

Nie taka zła owsianka

Jednym z produktów z eko-lity są płatki owsiane. Dzisiaj pokażemy przepis na owsiankę z otrębów owsianych, czyli najzdrowszej części płatków owsianych. Owsianka zapewni nam energetyczny start podczas ciężkiego dnia na uczelni:)!

Składniki:
3-4 łyżki otrąb owianych
200ml mleka
świeży owoc: truskawki, brzoskwinie, banany bądź kiwi

Otręby zalewamy mlekiem i czekamy aż mleko zacznie się gotować.
Gotujemy 2 min. Podajemy z owocami.


Pozdrawiamy i życzymy smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca



sobota, 17 listopada 2012

Sałatkowy zawrót głowy.



                                                        źródło: www.urodaizdrowie.pl


Sałatki mogą stanowić ciekawe urozmaicenie codziennego jadłospisu. Często kojarzone są tylko z posiłkami dla wegetarian czy dla osób będących na diecie. Nic bardziej mylnego! Fajnie przyrządzona sałatka jest nie tylko szalenie zdrowa, ale także pozwala najeść się do syta. Dzisiaj chciałybyśmy Wam zaproponować dwa ciekawe przepisy na sałatki, które nie tylko świetnie smakują, ale są bardzo proste w przygotowaniu.


SAŁATKA Z BROKUŁAMI
1 brokuł
5-6 ogórków małosolnych
4 pomidory
4 jajka
jogurt naturalny
curry
pieprz
sól
cukier

Brokuły dzielimy na różyczki, gotujemy 4-5 minut w osolonej (1 łyżeczka) i ocukrzonej (1 łyżeczka) wodzie, odcedzamy i zostawiamy do wystygnięcia. Gdy przestygną, kroimy je na mniejsze kawałki. Jajka gotujemy na twardo, zostawiamy do ostygnięcia. Pomidory i ogórki kroimy w kostkę, ale nie za małą, wrzucamy do miski. Do nich dodajemy brokuły i pokrojone na ćwiartki jajka. Całość doprawiamy jogurtem (ok 3 łyżki), pieprzem i curry.


SAŁATKA Z ŁOSOSIEM
1 mała główka sałaty lodowej
200 g filetu z łososia
1 duża pomarańcza,
3 jajka na twardo
garść orzechów włoskich
zielone curry
cukier
biały pieprz
sok z cytryny

Łososia marynujemy w zielonym curry i pieczemy w piekarniku ok. 20 minut, następnie kroimy w paseczki. Jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy i kroimy w dużą kostkę. Pomarańcze obieramy ze wszelkich skórek (tych białych również) i dzielimy na cząstki. Należy robić to nad miską, bo sok, który wykapie podczas obierania stanowić będzie sos. Do soku z pomarańczy należy dodać sok z cytryny, trochę cukru i pieprzu (najlepiej białego). Sałatę rwiemy, układamy na talerzach. Na niej naprzemiennie układamy pomarańcze, jajka i upieczonego łososia. Całość należy posypać orzechami i polać sosem.


Smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca

wtorek, 13 listopada 2012

Zielono mi, czyli co nieco o brokułach.



                                            Źródło: http://indiecafe.pl


Brokuły stają się coraz popularniejszym składnikiem dań serwowanych na polskich stołach, a przekonanie do nich Polaków wcale nie było prostym zadaniem, ze względu na nasze tradycyjne przywiązanie do kalafiora. Mało kto jednak wie, jak wiele cennych substancji mają te pochodzące z Cypru warzywa.

Zawarte w brokułach aktywne składniki takie jak sulfor, beta-karoten, izotiocyjany, indol-karbinol i chlorofil wykazują działanie przeciwnowotworowe w obszarze m.in. jelita grubego, szyjki macicy, żołądka, skóry czy krtani. Ze względu na na dużą ilość chromu ich spożywanie zalecane jest osobom chorującym na cukrzycę, a także tym, którzy mają problemy z chorobami serca, wysokim poziomem cholesterolu, niedoborami wapnia, artretyzmem czy anemikom.

W brokułach możemy znaleźć takie minerały jak wapń, fosfor, żelazo, potas, magnez, mangan, siarka oraz witaminy: A (beta-karoten), B1, B2, B6, C, K, PP, kwas pantotenowy i kwas foliowy. Brokuły są też naturalnie dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Brokuły powinni spożywać także kulturyści, ze względu na to, że wspomagają pracę nadnerczy, wzmacniają stawy i obniżają poziom kortyzolu, hormonu uwalnianego podczas diety niskokalorycznej czy w skutek przetrenowania, który powoduje rozpad mięśni.
(Źródło: www.odżywianie.info.pl)

Ze względu na tak liczne zalety, niską kaloryczność (ok. 27-37 kcal w 100g) i pozytywny wpływ na zdrowie idealnie wpisuje się w ramy ekologicznego i zdrowego gotowania, dlatego nie mogło zabraknąć na naszym blogu przepisu na danie z brokułami, które prezentujemy poniżej.

Składniki:
250 dag pełnoziarnistego makaronu
1 brokuł
1 cebula
200g śmietany 12%
oliwa z oliwek
sól
pieprz
cukier

Wykonanie:
Makaron gotujemy według przepisu. Brokuł dzielimy na różyczki i gotujemy w osolonej (1 łyżeczka) i ocukrzonej (1 łyżeczka) wodzie ok. 4-5 minut i odcedzamy. Cebulę drobno kroimy i smażymy na rozgrzanej na patelni oliwie z oliwek, wrzucamy ugotowane brokuły, lekko podsmażamy i zalewamy śmietaną. Tak przygotowany sos gotujemy na małym ogniu ok. 10 minut, doprawiamy solą i pieprzem do smaku i podajemy z makaronem.

Zaproponowane przez nas danie można przygotowywać w różnych wersjach, w zależności od upodobań. Do sosu możemy dodać np.: pieczarki, cukinię lub pierś z kurczaka, doprawiać można pietruszką lub startym serem. Wiadomo, każdy lubi coś innego ;)

Smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca

niedziela, 4 listopada 2012

Eko-lista, czyli subietywny ranking zdrowych produktów

Alternatywą dla zwykłych i tłustych posiłków może być ich przygotowanie z produktów ekologicznych albo wręcz zastąpienie zawartości swojej kuchni produktami z eko-listy, którą opracowała Ekipa Zielonego Widelca :)
EKO-LISTA:

1. Płatki owsiane

Źródło: pyszneizdrowe.pl


2. Suszone owoce
Źródło: mojegotowanie.pl

3. Sery naturalne

Źródło: natoobe.pl

4. Miód ekologiczny


Źródłó: poznan.olx.pl

5. Makarony pełnoziarniste

Źródło: ilewazy.pl

6. Ryż nieoczyszony

Źródło: ilewazy.pl

7. Wszelkiego rodzaju kasze


Źródło: poradynazdrowie.pl

8. Owoce i warzywa zakupione na targu


Źródło: w-spodnicy.ofeminin.pl

9. Przyprawy

 Źródło: gotujmy.pl


Przepisy na ekologiczne gotowanie z produktów z naszej podstawowej eko-listy będą pojawiać się na blogu.
Zapraszamy do śledzenia Zielonego Widelca! :)

Ekipa Zielonego Widelca








sobota, 27 października 2012

Na dobry początek - krem z dyni

Nie bez przyczyny krem z dyni nazywany jest przez wielu kucharzy "zupą szczęścia". Nie dość, że zupa jest przepyszna i wywołuje uśmiech na twarzy każdego jedzącego, to jeszcze jest pożywna i łatwa w przygotowaniu. Idealnie więc wpisuje się w ekologiczne gotowanie. Nasz przepis przekazujemy Wam w wersji podstawowej, dając możliwość doprawienia według własnego uznania.


Składniki:
 - 500g dyni,
- 2 cebule,
- 1 kostka bulionu warzywnego,
- możliwe przyprawy: sól, curry, kurkuma, tymianek, imbir, liść laurowy (wszystko według uznania),
- pod koniec gotowania możemy pokusić się o dolanie niewielkiej ilości śmietany, dla zagęszczenia potrawy.

Przepis:
Do gorącego bulionu wrzucamy dynię pokrojoną w kostkę i gotujemy aż będzie miękka.


 W tak zwanym międzyczasie kroimy cebulę w kostkę i szklimy ją na oliwie z oliwek. 


Cebulę wrzucamy do bulionu z dynią, całość miksujemy blenderem i doprawiamy.


Dla zwiększenia doznań smakowych i estetycznych polecamy podawanie zupy z grzankami, kleksem śmietany lub listkiem mięty.


Smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca

wtorek, 23 października 2012

Słowem wstępu

Drogi Czytelniku!

Cieszymy się niezmiernie, że trafiłeś na naszego bloga. Chciałybyśmy podzielić się z Tobą naszą pasją, jaką jest ekologiczne gotowanie. Do potraw, które tworzymy, dodajemy zdrowe składniki, opierając się głównie na warzywach. Chcemy pokazać, iż ekologiczne jedzenie nie musi kojarzyć się wyłącznie ze znienawidzoną przez wielu brukselką, a także, iż nie oznacza ono poświęcania sporych nakładów finansowych.

Życzymy Tobie, Czytelniku, samych pozytywnych wrażeń z ekologicznego gotowania oraz odkrywania nowych kulinarnych horyzontów.