niedziela, 9 grudnia 2012

Kasza? Tak, poproszę!


Czy lubicie kaszę? 
Kasza lata swojej świetności miała już dawno za sobą, kiedy to nagle, dzięki rozpowszechnieniu trendu kuchni regionalnej, czy też zdrowego żywienia, wróciła ona na nasze talerze, i jest bardzo na topie!

Co to takiego kasza?
Kasza to przeważnie rozdrobnione, pozbawione łuski nasiona zbóż. Z racji tego, że mają dużo skrobi, są bardzo odżywcze, a dopiero w XVIII wieku wyparły je ziemniaki, a teraz powracają do naszego menu.

Jest wiele rodzajów kaszy, nie zawsze wiadomo co z czym i dlaczego, wiec postaramy się przedstawić kilka tych podstawowych i najczęściej spotykanych.

Zaczynamy!


KASZA JĘCZMIENNA


Kasza jęczmienna to chyba najpopularniejsza kasza w Polsce, na kaszę jęczmienną przypada tutaj blisko 70% produkowanych kasz. Pozyskiwana jest z jęczmienia.
Są trzy typy tejże kaszy: pęczak, perłowa i łamana. Kasze jęczmienne powinny być jasnoszare z odcieniem zielonkawym lub żółtawym.
To dobre źródło witaminy PP[niacyny], która skutecznie obnża poziom cholesterolu we krwi, rozszerza naczynia krwionośne i poprawia wygląd skóry. Zapobiega też zaparciom, bólom brzucha, zaburzeniom trawienia.
Najczęściej podawana jest ona jako przystawka do mięs pieczonych, gdyż doskonale komponuje się z ich sosami.

                                                                                            źródło: www.ilewazy.pl

KASZA GRYCZANA

Jak sama nazwa wskazuje jest ona wytworzona z gryki. Zawiera dużo białka, węglowodanów i składników mineralnych. Białka tej kaszy są cenniejsze niż białka zbóż i zbliżone odżywczo do białek roślin strączkowych. Potrawy z kaszy gryczanej rozgrzewają, hamują biegunki i… zmniejszają obfitość miesiączki, drogie Panie:) .

                                                                                           źródło: www.ilewazy.pl



KASZA MANNA


Ta popularna drobnoziarnista kasza otrzymywana z pszenicy. Zawiera niewiele błonnika oraz witamin, lecz bardzo dużo skrobi. Najczęściej stosowana jest ona dietach małych dzieci oraz osób z nadwrażliwością układu pokarmowego. UWAGA! Jest ona niedozwolona w dietach bezglutenowych!
Kaszkę manną można przygotować jako zupę mleczną, budyń lub jako zagęszczacz np. w zupach, ciastach.
O dobrej jakości kaszy mannej świadczy biała barwa, o lekko żółtawym odcieniu.

                                                                                            źródło: www.ilewazy.pl

KASZA JAGLANA

Kasza jaglana powstaje z łuskanego prosa. Ma znacznie mniej błonnika niż inne kasze, a jej skrobia jest znacznie delikatniejsza niż np. w kaszy jęczmiennej. Nie zawiera glutenu!
Szczególnie nadaje się dla małych dzieci, alergików i bezglutenowców.
Zawiera krzemionkę, która ma bardzo dobry wpływ na stawy, wygląd skóry, włosów i paznokci.
Ugotowana na sypko to znakomity dodatek do duszonych mięs, ale z powodzeniem nadaje się także do zapiekanek, zup czy też kleików.

                                                                                        źródło: www.ilewazy.pl

KASZA KUKURYDZIANA

Produkowana jest ona, jak sama nazwa wskazuje z kukurydzy. Ma lekko gorzkawy smak. Dostarcza błonnika, witamin B1 i PP oraz beta-karotenu. Dodaje się ją do gulaszów i zup, oraz jako dodatek do zapiekanek.
Największą popularność ma ona w Ameryce Środkowej i Południowej, gdzie robi się z niej pyszne tortille i placki. Jest ona także składnikiem włoskiej polenty czy też rumuńskiej mamałygi.

                                                                                              źródło: www.ilewazy.pl

KUSKUS

Ta coraz bardziej popularna w Polsce kasza łączy w sobie cechy kaszy i makaronu.  Ma ona postać malutkich okrągłych ziarenek, otrzymywanych z pszenicy twardej. Kuskus gotujemy na parze, nad gotującym się mięsem lub warzywami, albo zalewając odrobiną wrzątku. Dobrze przygotowany kuskus powinien być sypki. Podaje się go z różnymi dodatkami, oryginalnie z baraniną, ale doskonale pasuje do różnych mięs oraz warzyw. Dobrze komponuje się także z rybą lub jako składnik sałatek.

                                                                    źródło: www.ilewazy.pl





A teraz czas na przepis z wykorzystaniem kaszy - wybrałyśmy kuskus.

Orientalne TABULI

SKŁADNIKI:

2 pęczki natki pietruszki
3 gałązki mięty
3 pomidory
mała cebula lub dymka
2 łyżki oliwy z oliwek
cytryna
2 szczypty soli
pieprz do smaku
5-6 łyżek kaszy kuskus


Natkę pietruszki i miętę dokładnie płuczemy i osuszamy. Siekamy bardzo drobno i wrzucamy do miski.

Umyte pomidory kroimy w drobną kostkę i razem ze sokiem przekładamy do miski z ziołami. Dodajemy drobno posiekaną cebulę lub dymkę i solimy do smaku. Mieszamy, zasypując kaszą kuskus. Odstawiamy na około 20 minut. Kuskus wchłaniając soki z warzyw i składników stanie się miękki. Na sałatkę wyciskamy sok z cytryny, dodajemy oliwę z oliwek i pieprz do smaku. Wstawiamy do lodówki na około 30 minut. Przed podaniem dekorujemy cytryną. Serwujemy jako sałatkę lub dodatek do pieczonych mięs. 




Smacznego!
Ekipa Zielonego Widelca




1 komentarz:

  1. Uwielbiam wszyskie kasze, a (wstyd si przyznać) dopiero niedawno odkryłam kaszę jaglaną:) Z warzywami i łososiem na parze - pycha!:)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie http://zielonepuzderko.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń